Obchod s náboženstvami

Autor: Marek Ondra | 18.4.2013 o 16:27 | (upravené 18.4.2013 o 16:35) Karma článku: 8,19 | Prečítané:  480x

Kedysi som sa ocitol v jednom obchode, ktorý bol plný exotických, pútavých predmetov z Ázie, Afriky, Austrálie a Ameriky. Boli to predmety hovoriace o duchovne, o rôznych tých duchovných smeroch, napr. indiánske šamanské bubny a hrkálky, pomocou ktorých sa indiánski šamani dostávajú do tranzu, v ktorom komunikujú s duchmi, tibetské spievajúce misy, všelijaké liečivé kamene a kryštály, rôzne knihy o čakrách, energiách vo vesmíre, o tom, ako s týmito energiami narábať, o mágii, rôzne mandaly na steny... Medzi týmito predmetmi som si všimol aj niekoľko vyobrazení Ježiša Krista na maľbách, a niekoľko sošiek Panny Márie. Spomenul som si vtedy na panteón božstiev, v ktorý verili starí Gréci a Rimania.

 

Tiež som mal pocit, že som práve v akomsi panteóne, či v nejakom duchovnom obchode, v ktorom tiež exoticky pôsobiaci predavač k vám o chvíľočku priskočí s ponukou rôznych náboženstiev a duchovných smerov (medzi ktorými nechýba kresťanstvo), ktoré má práve v ponuke. Samozrejme vám dá presné inštrukcie, ako ich praktizovať a keď vám už nič nebude pomáhať v dosiahnutí extatického „duchovného" zážitku, ponúkne vám jednu zo sklenených fajok na fajčenie marihuany.

Spomenul som si vtedy na Ježišove slová z evanjelia sv. Jána: „U prorokov je napísané: Všetkých bude učiť sám Boh" (Jn 6, 45). So všetkou úctou k iným náboženstvám a rôznym duchovným i menej duchovným smerom, nijako ich nespochybňujem a vážim si ich ako prejavy hľadania človeka tej duchovnej prapodstaty a pravdy, no moja kresťanská viera je založená na hlbokom osobnom presvedčení, že iba jeden jediný krát v celej histórii ľudstva sa stalo, že do toho duchovného zmätku rôznych názorov, filozofií a prúdov vstúpil sám Boh v osobe Ježiša Krista, aby zmäteným ľuďom ľudskými slovami a viditeľnými činmi ohlásil plnosť duchovnej a existenciálnej pravdy: „Každý, kto počul Otca a dal sa poučiť, prichádza ku mne"  (Jn 6, 46).

Chápem však vekom i duchom mladých ľudí, ktorí dajú prednosť tej „exotickejšej" duchovnej  ceste pred kresťanstvom, aj preto, že neďaleko tohto obchodu je kostol, pôsobiaci dosť neexoticky, a v ktorom sa evanjelium ohlasuje rovnako neexotickým spôsobom. Sám som sa kedysi, ešte ako oveľa mladší vrhol do štúdia náboženstiev a ezoterických prúdov hľadajúc pravdu, ktorá ma naplní, upokojí a nadchne. Myslím, že to bolo Božím riadením, že som sa časom ocitol v dosť zložitej životnej situácii, ktorá vyžadovala napravenie medziľudských vzťahov. Jedinou možnosťou, ako dať dokopy rodinné i priateľské vzťahy bolo skutočné, nefalšované a úprimné odpustenie. Keď som si všimol túto uzdravujúcu moc odpustenia, hľadal som v múdrych knihách  a zistil som, že jediný duchovný „učiteľ", ktorý hovoril o skutočnej a nevyhnutnej potrebe odpustenia, ba kládol naň dôraz, bol Ježiš, rabbi z Nazareta. Rovnako pozorujúc zlo, vtedy rodiaci sa terorizmus v západnom svete a čoraz jasnejšie chápajúc, že podstata tohto zla je čisto duchovná, som si čoraz viac uvedomoval, že jedinou správnou odpoveďou na ten kolobeh nenávisti a násilia je láska a milosrdenstvo. A znova len v evanjeliu som nachádzal potvrdenie toho, čo som tušil, že len evanjelium Ježiša Krista kladie lásku a milosrdenstvo ako jedinú cestu „spásy" človeka i spoločnosti. Ostatné náboženstvá, duchovné a ezoterické prúdy, ktoré som študoval, mi prišli dosť egoistické a sebecké. Nie žeby v nich (aspoň vo väčšine z nich) nebol priestor pre lásku a odpustenie, to nie. Ale to „zahĺbenie sa do seba", sústredenosť na seba, samospasenie vlastnými silami veľmi dobre vystihuje kruh (typický symbol východných náboženstiev), ako symbol uzavretia sa do seba. Pravým opakom je kríž, symbol kresťanstva. Ramená kríža vychádzajú von zo stredu, zo sebectva a egoizmu, ukazujúc pravú duchovnú cestu v žití „pre druhých", v láske k stvoreniu.

A z vlastnej skúsenosti som pochopil, že len takýto postoj k životu ma napĺňa a robí šťastným aj v tých ťažkých životných chvíľach.

Nesnažím sa teraz porovnávať náboženstvá a už vôbec nie „posvätný vnútorný priestor" každého človeka. Necítim sa toho hodný a už vôbec nie kompetentný. Len sa chcem podeliť o svoju vlastnú skúsenosť, kde a prečo som našiel cestu Života... Ďakujem za trpezlivosť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?