Pokrok Vtelenia

Autor: Marek Ondra | 12.4.2013 o 15:22 | Karma článku: 10,84 | Prečítané:  266x

  Čím ďalej, tým viac sa mnohí pýtame, čo by nás mohlo oslobodiť od tej chorej, umierajúcej podoby kresťanského náboženstva, ktorá niekedy pripomína skôr zakonzervované zvyšky akejsi folklórnej tradície. Túžime po kresťanstve živom, aktuálnom, schopnom premeniť naše životy a spoločnosť. Ja osobne som presvedčený, že odpoveď nám dáva „Tajomstvo Vtelenia", to podstatné tajomstvo kresťanskej viery, hovoriace o tom, že sa Boh stal človekom a Boží Syn prišiel v ľudskom tele, v ľudskej Osobe Ježiša Krista. Jeho správne pochopenie a domyslenie je odpoveďou. Nie je to nič nové, ani prevratné, no práve preto, že je hlboko ľudské, môže byť odpoveďou pre všetkých, veriacich i neveriacich. Pre všetkých,  ktorí sa pýtajú, aký zmysel má toto biedne a často smutné tápanie človeka životom...  

Český teológ Tomáš Halík v knihe Noc zpovědníka hovorí o tom, ako nemecký výraz „Menschwerdung" lepšie než naše slovo „Vtelenie" naznačuje, že je to niečo dynamické. Skôr než jednorazová udalosť narodenia Krista v Betleheme, je to skôr „proces", niečo ešte neukončené. Nádherný postreh! A aby sme neignorovali druhú stranu mince, jeden z najväčších teológov súčasnej doby, Karl Rahner tvrdil, že najpravdivejšou ľudskou odpoveďou na Božie „stávanie sa človekom" (Menschwerdung Gottes) je „ľudské stávanie sa človekom" (Menschwerdung des Menschens).

A toto je úlohou náboženstva, pre toto vzniklo a stále existuje. Aby sa ľudia stávali ľudskejšími. Ako napísal apoštol Pavol, „celé stvorenie túžobne čaká, že sa zjavia Boží synovia", teda tí, ktorí už nebudú len smutnými karikatúrami Božích detí (hoci s nálepkou toho „správneho" vierovyznania), ale pravými ľuďmi, v ktorých naozaj prebýva živý Kristus, žijúcimi skutočnú ľudskosť - lásku, pravdu a spravodlivosť. Všetko ostatné v náboženstve je druhoradé. I tie zaručene „pravé" inštitúcie, i veľké chrámy, honosné rúcha, či pozlátené kalichy. Hoci mám tieto prejavy lásky ľudí k Bohu veľmi rád.

Protestantský teológ Bonhoeffer pred takmer dvesto rokmi s prorockým zápalom hovoril o „nenáboženskom kresťanstve". Hoci jeho názory boli miestami dosť diskutabilné, mal šľachetný cieľ; odstrániť nánosy malomeštiactva a odkryť podstatu kresťanstva, aby sa ono mohlo dovŕšiť v dejinách ľudstva.

V seminári som kedysi s niektorými spolužiakmi viedol dlhé diskusie o tom, ako chápať slová Svätého písma, ktoré hovoria, že na konci čias „bude Boh všetko vo všetkom" a ako sa „v Kristovi ako v hlave zhromaždí celé ľudstvo". Pravdupovediac, predstava, ktorú niektorí ponúkajú, to čudesné vysvetľovanie Písma, ako raz všetci ľudia na svete vstúpia do katolíckej Cirkvi, aby vo svete konečne zvíťazil katolicizmus, keď sa všetci stanú servilne poslušní pápežovi a biskupom, keď nastane kráľovstvo Božie na zemi, v ktorom nám biskupi už nebudú zakazovať len hovoriť do médií, ale i dýchať; tak taká predstava vo mne vyvoláva des... Rovnaký, ako pri predstave, že spoločnosť, kultúru a myslenie ľudí ovládne akýkoľvek iný „izmus".

Pri takýchto úvahách sa mi mimoriadne sympatické zdajú byť tie Bonhoefferove slová o „nenáboženskom kresťanstve". Viem ale, že hoci súčasná podoba kresťanstva, ako ju poznáme, zo spoločnosti mizne, z dedín, periférií, dokonca i z námestí veľkomiest nikdy nezmiznú profesionálni šamani, oháňajúci sa kadidlom. A ani by to nebolo dobré. Verím však, že ten úpadok viery a náboženstva, nad ktorým toľkí bedákajú, prinúti Cirkev zatiahnuť na hlbinu a cez smrť svojho „pozlátka" zameria  pozornosť na svoju pravú podstatu, na tajomstvo Vtelenia a pravej ľudskosti...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?