Pokánie Cirkvi

Autor: Marek Ondra | 9.4.2013 o 12:29 | Karma článku: 10,95 | Prečítané:  444x

Keď sa pred časom, dnes už blahoslavený pápež Ján Pavol II., ospravedlňoval svetu za chyby a hriechy Cirkvi z minulosti, za previnenia spáchané voči jednotlivcom i skupinám, vyvolal tým vlnu nevôle a pohoršenia v tej Cirkvi, v mene ktorej vyslovil ľútosť. Rozhorčený nesúhlas nie prekvapivo vychádzal najmä spomedzi najvyšších cirkevných predstaviteľov. Myslím si, že šľachetný skutok pápeža nemal byť len jednorázovou záležitosťou, ktorou sa Cirkev „oficiálne" očistí od špiny minulosti a všetko bude zas „OK", ale skôr výzvou na skutočné obrátenie sa, na zmenu myslenia a postojov Cirkvi. Jeho prorocký čin však nenašiel skutočnú a ďalekosiahlejšiu odozvu. A dnes je čas na opätovné pokánie Cirkvi. Vyjadrené už omnoho dôraznejšie.  

Vlna pedofilných a iných škandálov valiaca sa na Cirkev už niekoľko rokov, už nie je tým, čím sa zdala byť pred niekoľkými rokmi. Už to nie sú len ojedinelé hlasy, ktoré sa bez problémov dajú umlčať peniazmi, ako sa to dialo v Spojených štátoch, kde biskupi bez slova vyplácali obrovské sumy obetiam zneužívania za mlčanie, až to niektoré diecézy doslova zruinovalo. Obvinení stále pribúda a hoci je pravdou, že mnohé sú vymyslené špekulantmi, ktorí zacítili pach ľahkého zisku, dnes je už nezmyslom popierať aj množstvo skutočných obetí. Popierať to, k čomu sa mnohí obvinení priznali, je do očí bijúcim, drzým a bez hanby vysloveným klamstvom. Bohužiaľ, často vyslovovaným.

Celkom nedávno som bol svedkom, ako pri istom zhromaždení kňazov, všetko zhruba v mojom veku, jeden starší pán profesor, tiež kňaz, vytasil akési štatistiky, ktoré mali dokázať, že medzi kňazmi v skutočnosti žiadne zneužívania vlastne ani neboli a ktoré, okrem iného odhalili, že najpredpokladanejšími páchateľmi pedofílie sú ženatí otcovia rodín. Tí majú byť, podľa spomenutých štatistík, asi 40 krát náchylnejší na pedofíliu, ako celibátnici! Teda oženiť sa, to je podľa spomenutého profesora asi tou najväčšou úchylkou, tak akosi to celé vyznelo... Keď som sa proti tomuto zrejmému nezmyslu ohradil, medzi ostatnými poslucháčmi som tým vyvolal vlnu hnevu a podráždenia. Slová profesora sa im páčili akosi viac...

Ak sa niekde začne hovoriť o akomsi prípade zneužívania mladistvého kňazom, začnú moji spolubratia (samozrejme nie všetci) hystericky kričať niečo o úmyselnej, liberálnej a slobodomurárskej diskreditácii Cirkvi. Nehovorím, že niečo také neexistuje, ale utajovanie, zatajovanie a klamanie už dávno nie je tým, čo má Cirkvi pomôcť. Tieto stredoveké, či komunistické metódy uvrhávajú Cirkev pred celým svetom do stále väčšej hanby a nedôvery. Je čas na pokánie.

Je čas priznať, že tieto veci sa naozaj diali a konať za to pokánie. Ospravedlniť sa obetiam, vinníkov prestať skrývať a odovzdať spravodlivosti, ako sa celkom nedávno vyjadril aj Svätý otec František.  Falošná lojalita k týmto „kolegom" je zločinom, za ktorý treba niesť zodpovednosť! Cirkev musí nájsť odvahu priznať sa k pravde a prosiť svet za odpustenie! A tiež musí nájsť odvahu niesť zodpovednosť! Aj zodpovednosť za vlastné hriechy môže byť tým krížom, ktorý Cirkev cez hrob poníženia a hanby privedie k svetlu nového Zmŕtvychvstania.

Ako málo počujeme na Slovensku takéto slová! Možno vôbec! Dokonca na mňa určite mnohí zaútočia obvineniami, že špiním Cirkev. Ale ak hovoriť pravdu je špinením Cirkvi, potom to znamená, že je toho v našej Cirkvi ešte veľa, za čo sa musíme hanbiť. A čo odmietame napraviť pravdou a pokáním. Tiež im odpoviem slovami Jána Pavla, že Cirkev má byť domom zo skla, do ktorého môžu všetci nazrieť bez toho, aby sme sa pritom išli prepadnúť od hanby. A že ak svojho dospievajúceho syna nenapomenú za hlúposti, ktoré stvára, ak ho nebudú vyzývať niesť zodpovednosť za svoje zlé činy, ak ho budú stále len brániť a pravdu zakrývať, čo z neho vyrastie?! V Cirkvi sme zodpovední všetci za všetkých, lebo sme v Kristovi jedným Telom a podľa slov apoštola Pavla sme povinní napomínať, ozvať sa, keď sme svedkami zla! A je veľká škoda, že u nás doma nemá kto vystúpiť a hovoriť pravdu, i keď je bolestivá, po vzore pápežov Jána Pavla a Františka...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?