Cudzoložná Cirkev

Autor: Marek Ondra | 19.3.2013 o 15:50 | Karma článku: 7,16 | Prečítané:  551x

Evanjelium o cudzoložnej žene, ktoré sa čítalo pri nedeľných omšiach, je aktuálnejšie, než by nás na prvý pohľad napadlo. Boh jednoducho hovorí v každej dobe a pre každú dobu. Tá cudzoložnica, ktorú farizeji priviedli k Ježišovi a chceli ju ukameňovať, znázorňuje každého, na koho ukazujeme prstom a súdime ho. Každého, koho chceme „kameňovať", sankcionovať, trestať pre akýsi hriech, či porušenie pravidiel. Ale to nie je všetko. Znázorňuje i tú najväčšiu cudzoložnicu zo všetkých. Cirkev. Myslím, že Ježiš týmto evanjeliom pripomína svojej nevernej Neveste, ako jej niekedy chýba pokora a zdravá sebareflexia.  

Keď sa vo Svätom písme tak často hovorí o cudzoložstve, či smilstve vyvoleného ľudu, Izraela, nemyslí sa tým ani tak telesný skutok, pre ktorý priviedli tú nešťastnú  ženu k Ježišovi. Tieto biblické pojmy hovoria i o inom, podobnom, no možno vážnejšom hriechu, ktorým je odmietnutie Božej lásky, odmietnutie vzťahu, ktorý Boh ponúka človeku i ľudstvu. Vyvolený ľud „zahýba" Bohu a ide za milencami a milenkami, za modlami, ktorým sa klania a ktorých si uctieva namiesto pravého a živého Boha. Asi najznámejšou z týchto modiel bolo zlaté teľa, o ktorom čítame v knihe Exodus, ktoré dal veľkňaz Áron odliať zo zlata, keď sa Mojžiš dlhšie nevracal z vrchu Sinaj, kam odišiel hovoriť s Bohom. Možno to nie je náhoda, že to bol práve prvý kňaz, ktorý vytvoril Izraelitom prvú modlu, býčka zo zlata, napodobeninu egyptských božstiev bohatstva a sexuality.  A zároveň symbol Áronovej moci, pretože zlaté teľa bolo návratom k pohanstvu a pohanskému chápaniu kňazstva ako postavenia a nadradenosti... Odvtedy je tu vždy pokušenie klaňať sa zlatu a bohatstvu, klaňať sa telesnej žiadostivosti a pokušenie nadradenosti a moci. A tak cudzoložníci, trpiaci nedostatkom zdravej sebareflexie a duchovnou slepotou odsudzujú cudzoložníkov...

Ježiš sa len smutne zohol a písal prstom do piesku. Evanjelisti nespomínajú, čo konkrétne tam do piesku Ježiš napísal, no dávna tradícia palestínskych kresťanov hovorí, že to boli pomenované hriechy tých, čo chceli ženu ukameňovať. Keď tí pochopili Ježišove slová: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí kameňom", začali sa Áronovi duchovní potomci zarazení a zahanbení, jeden po druhom vytrácať... Vždy, keď čítam toto evanjelium, tajne dúfam, že v týchto zákonníkoch nastalo vďaka stretnutiu s Ježišom a cudzoložnou ženu vnútorné obrátenie a spoznali pravdu o sebe samých a silu zmeniť sa. Tak veľmi to pravidelne potrebujú všetci tí, ktorí plnia úlohu duchovných vodcov.

Je tu ešte jeden dôvod, prečo netreba na hriešnicu pozerať zvrchu a ukazovať na ňu prstom. Žena „vďaka" svojmu hriechu spoznala Ježiša, zažila jeho uzdravujúcu a bezpodmienečnú lásku v takej miere, ako ju nikdy nemôžu spoznať tí, čo sú vo vlastných očiach spravodliví.
A nakoniec tá najkrajšia myšlienka: Ježiš cudzoložnej žene odpustil, tak ako odpúšťa i svojej cudzoložnej Neveste - Cirkvi. A my sa snažme napodobňovať Ježiša, nie farizejov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?