Najsvätejšej Trojice

Autor: Marek Ondra | 4.6.2012 o 16:37 | Karma článku: 9,38 | Prečítané:  408x

Tajomstvo Najsvätejšej Trojice je základnou pravdou kresťanskej viery. Je akýmsi súhrnom všetkých právd našej zjavenej viery. Prijať však zjavenú kresťanskú vieru a dať sa pokrstiť sprevádza aj prijatie s tým spojených záväzkov a povinností. Lebo stať sa kresťanom znamená aj prijať záväzky, za ktorých nedodržanie sa človek bude zodpovedať nie ľuďom, ale Bohu. Ako sme v evanjeliu počuli, keď Ježiš hovorí, aby sme prijímali krst, zároveň hovorí: „Učte ich zachovávať všetko, čo som vám povedal. Toto však nehovorí len biskupom a kňazom, ako si niektorí myslia, ale toto hovorí všetkým, ktorí na seba prijímajú záväzok krstu.  

Teda ak rodičia prinesú na krst svoje dieťa, predovšetkým oni sú tí, ktorí na seba berú povinnosť dieťa aj učiť kresťanskému životu, pravdám viery a modlitbe. Niektorí si myslia, že len kňazi a katechéti sú zodpovední na kresťanskú výchovu ich dieťaťa, ale to je veľký omyl. 90 % výchovy a vyformovania dieťaťa ako človeka spočíva na rodičoch, len 10% osobnosti môžu ovplyvniť učitelia a kňazi.

Často krát sa stáva, že prídu nejakí už starší ľudia a plačú, že ich deti žijú ako pohania. V hriechu, nemorálne, ignorujú Božia prikázania, podvádzajú sa, rozvádzajú, kradnú, proste nešťastie na nešťastie... a niekedy sa aj úplne odvracajú od viery. A tí nešťastní rodičia sa pýtajú: Prečo? Odpoveď je zvyčajne jednoduchá.Keď sa ich pýtame: Učili ste vaše dieťa modliť sa? Učili ste ho pravdám viery? Učili ste ho milovať Boha a blížnych? Učili ste ho poznať a rešpektovať Božie prikázania? - Tak tí ľudia zvyčajne pozerajú vyjavene ako teliatka... Ani nevedia, o čom hovorím... Povedia, že, my sme mu hovorili, aby chodil do kostola!... ale to je všetko.

V krstnom obrade kňaz medzi inými kladie aj túto otázku: „Milí rodičia, žiadate krst pre svoje dieťa. Tým beriete na seba povinnosť vychovávať ho vo viere, aby potom zachovávalo Božie prikázania a milovalo Pána Boha a svojho blížneho, ako nás o tom poučil Kristus. Ste si vedomí tejto povinnosti?"

Rodičia odpovedajú: „Áno".

Ja niekedy, keď sa pozerám na naše deti a mládež, mám pocit, že ich rodičia tejto otázke asi nerozumeli!

Ako je možné, že keď sa pýtam napr. našich birmovancov, či ich rodičia učili modliť sa, keď boli malí, či sa im rozprávali o Ježišovi, tak máloktorí povedia áno!?

Ich rodičia pred Bohom vzali na seba ten záväzok a úplne ho ignorujú?! Dáme ho pokrstiť a vychováme z neho pohana! Toto si asi hovorili pri krste! A potom máme plné kostoly pohanov...

Keď sa to dieťa raz odvráti od Boha a tým možno nedajbože stratí svoju dušu, čo myslíte, koho bude za to Boh brať na zodpovednosť  v prvom rade? No asi rodičov! Ja to vám, rodičia nezávidím, raz stáť pred Božím súdom...

Keď som toto niektorým rodičom povedal, tak hovorili: „Ja nechcem, aby bol z neho nejaký fanatik. Alebo - netreba až tak vážne brať to vaše náboženstvo, veď stačí, aby bol z neho dobrý človek. Nie? Nestačí to?

No keby toto malo stačiť, tak by Pán Ježiš nemusel zomrieť na kríži, keby stačilo len byť dobrý človek! Takýmito rečami aj sami rodičia dosvedčujú, že sú nevedomí pohania, hoci aj do kostola chodia! A vlastne už ani nevedia prečo...

Spása duše nie je nedeľná kultúrna vložka, tu sa rozhoduje o večnosti! Je to otázka života alebo smrti! Večného života alebo večnej smrti! Ako povedal Mojžiš v knihe Deuteronómium: „predkladám vám život alebo smrť"! Ja vám všetkým prajem, aby ste pre seba i svoje deti zvolili život, nie smrť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?