Čo sa ľakáte? (Lk 24, 38)

Autor: Marek Ondra | 25.4.2012 o 23:35 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  382x

„Zmätení a naľakaní si mysleli, že vidia ducha. On im povedal: Čo sa ľakáte a prečo vám srdcia zachvacujú také myšlienky?" Možno si ešte pamätáme tie duchárske príbehy, ktorými sme sa strašili ešte ako malé deti, príbehy o duchoch a strašidlách... Koľko takých kníh bolo napísaných a koľko filmov natočených... Dnešné evanjelium naznačuje, že takéto historky a príbehy asi existovali vždy, keďže sa apoštoli tak báli toho, či nevidia ducha. Že svet duchov naozaj existuje, to nám Sväté písmo naznačuje na mnohých miestach, no Ježišova otázka, ktorú dnes apoštolom položil, znie skôr, ako výčitka: „Čo sa ľakáte a prečo vám srdcia zachvacujú také myšlienky?"  

Nepotešilo ho, že ich srdcia ovládol strach... Vlastne, Ježiš to veľmi nerád videl, ako človeka ovládne strach a hrôza. Vlastne môžeme povedať, že mu to výsostne vadilo, preto tak často v evanjeliách hovorí: „Nebojte sa!" Celkovo vo SP to Boh hovorí celkom 365x.

Veľký strach, teda hrôza, to má byť niečo Božím deťom úplne cudzie. Pretože tam, kde je Boží Duch, tam vládne, pokoj, radosť a láska. Naopak strach a hrôza, to je typický znak prítomnosti zlého ducha. Samotný strach ešte nie je zlý duch, ale keď ľudské srdce ovládne príliš veľký strach, automaticky sa otvára pôsobeniu zlého ducha, diabla. Preto Boh vo SP tak často a nástojčivo hovorí: „Nebojte sa!" A Ježiš dnes tak naliehavo: „Čo sa ľakáte a prečo vám srdcia zachvacujú také myšlienky?"

Diabol vo svojej super inteligencii veľmi dobre, čo s nami ľuďmi robí strach! Že my ľudia sa často aj zabíjame len zo strachu! Väčšina vojen vo svete vznikla len zo strachu, že ten druhý nás napadne a zabije skôr, ako my jeho... Nehovoriac už o tom, že strach nás oberá o lásku k Bohu, o dôveru a duševnú vyrovnanosť. A okrem toho, naše srdcia sa pod vplyvom strachu aj duchovne otvárajú pôsobeniu Zla.

Preto je tak dôležité nepozerať sa napr. na filmy, ktoré vzbudzujú veľký strach, hrôzu. Horory, to je dnes veľký biznis. A diablova parketa. Keď sa človek, ktorý je duchovne dostatočne zdravý a vnímavý pozrie na niektorý z hororových filmov, môže tam veľmi jasne vidieť satanov podpis. Hrôza, násilie, krv, smrť... Pre nás je to vo filmoch často len zábava, ale naozaj nie je dobré, aby týmito vecami nasiakli naše srdcia. Diabol je veľmi rafinovaný vo svojej snahe, ako si nájsť cestu do ľudského srdca.

Ježiš na istom mieste v evanjeliu povedal: „Lampou tela je oko. Ak je oko čisté, celé telo je vo svetle, ale ak je oko zakalené, je celé telo v temnote."Inými slovami, to, na čo sa pozerám, neostáva vonku, mimo mňa, ale vstupuje do mňa a preniká celú moju bytosť. Tým nasiakne moje srdce.

Poviem to rovno: Zlo vstupuje do človeka cez oči!

Teda veľký pozor, na čo sa pozerám! Najmä vy, rodičia, viete, aké filmy pozerajú vaše deti? Detské duše sú veľmi citlivé a vnímavé, ako špongia nasiaknu tým, čo vidia. Preto je dnes toľko agresívnych detí, toľko násilia medzi mládežou... Lebo nasiakli zlom, na ktoré sa dívali! A staré slovenské príslovie nám túto duchovnú pravdu len potvrdzuje: „ Oči sú bránou duše"!

Ale nielen Zlo vstupuje do človeka cez oči, ale aj to dobré, Božie. Preto Boh stvoril prírodu tak nádhernú, aby sme sa ňu dívali a tou krásou uzdravovali svoje duše. Nielen psychológovia hovoria, aké je dôležité, aby sme žili a pracovali v prostredí, ktoré je pekné, príjemné, aby sme si ho skrášľovali...ale aj skúsení duchovní vodcovia. Krása uzdravuje dušu, napomáha nájdeniu harmónie, pokoja, ale tiež napomáha mystickému vnímaniu Boha. Pretože krása je odleskom Boha. Boh je Zdrojom všetkej krásy. Preto sa v Cirkvi oddávna hovorilo o „pôste očí", teda vyberať si, čím budem sýtiť svoju dušu.

Vyberajme si, na čo sa v televízii alebo na internete pozeráme alebo čo čítame. Nedávajme Zlu šancu. Nie je možné nevidieť občas aj zlé a hrozné veci, tomu sa nedá vždy vyhnúť, ale snažme sa to minimalizovať. Všade okolo nás je aj dosť krásy, na ktorú sa môžeme pozerať. Vlastne tej krásy je oveľa viac, ako toho zlého.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?