Na vrchu Tábor (Mk 9, 2-10)

Autor: Marek Ondra | 3.3.2012 o 23:00 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  542x

Možno ste už rozmýšľali, prečo sa vlastne Ježiš premenil na vrchu Tábor, a prečo chcel, aby traja apoštoli boli svedkami tohto Premenenia. Poznáme vysvetlenie, že preto, aby vnútorne posilnil svojich učeníkov pred prenasledovaním, ktoré príde, aby im dal istotu, že on je naozaj Boží Syn. No Ježiš nám svojím premenením i naznačil, čo čaká aj nás. Že aj nás čaká podobné premenenie. Naše premenenie sa však neodohrá vo chvíli, ako to bolo na vrchu Tábor, ale je celoživotným procesom. Proces premenenia sa odohráva počas nášho duchovného života, života modlitby. Premieňame sa pomaly, postupne, nie však viditeľne, navonok, ale vo svojom vnútri.  

Cieľom nášho premenenia je stať sa podobnými Kristovi, premeniť sa na obraz Krista, uzdraviť svoju chorú dušu a tým získať - obrazne povedané črty jeho tváre.

Toto premenenie nášho vnútra je cieľ nášho duchovného života.

Ježiš vyviedol svojich učeníkov na vysoký vrch do samoty. Vysoký vrch je biblickom chápaní vždy miestom stretnutia s Bohom. Miestom modlitby. Ten náš vlastný vysoký vrch môže byť kdekoľvek, kde sa modlíme, aj doma, nejde o skutočný reálny vrch, nejakú horu. Je ním každé miesto, kde stretávame s Bohom v modlitbe. Ten mystický vrch je i v našom vnútri, ako vnútorná svätyňa, miesto Stretnutia. Vo chvíli vnútornej modlitby sa nebadateľne premieňame na Kristov obraz.

Nielen pri modlitbe, aj pri konaní dobrých skutkov, pri ustavičnom príkladnom živote podľa evanjelia, ale vnútorná modlitba je najdôležitejšia. Modlitba je preto alfa a omega duchovného života kresťana. Ježiš sa premenil pri modlitbe, tým nám naznačil to najpodstatnejšie.

Možno vás teraz napadne, že poznáte niekoho, kto sa veľa modlí a vôbec sa nemení k lepšiemu, naopak, je čoraz horší. Aj to stáva. Môžeme veľa času tráviť v modlitbe, keď však v našom srdci chýba úprimná túžba stretnúť sa s Ježišom a premeniť sa na jeho obraz a - čo je veľmi dôležité - usilovať sa podľa toho aj žiť, potom je taká modlitba len zabitý čas. Teda modliť sa máme predovšetkým svojím srdcom.

Že Ježiš vyviedol na vrch modliť sa len troch zo svojich učeníkov, znamená, že len málo ľudí sa naozaj modlí. Nečudo, pravidelná modlitba je namáhavá, často suchopárna, vyžadujúca sebazaprenie, presne ako namáhavý výstup na vysokú horu. Preto je len málo modliacich sa ľudí, a tým myslím naozaj modliacich sa. A to je škoda. Keď sa totiž modlíme, premieňame nielen seba, ale aj tento svet. Preto ľudia, ktorí sa modlia, sú tí najdôležitejší v Cirkvi. Nie pápež, nie biskupi, ale ľudia modlitby.

Keby bolo viac modliacich sa ľudí, tento svet by vyzeral inak. Bol by lepší, spravodlivejší, krajší.

Preto ak sme sa ešte nezačali poriadne sa modliť, začnime dnes. Neoľutujeme to. Po čase aj my budeme môcť povedať: „Pane, dobre je nám tu." Lebo keď žijeme s Bohom a v Bohu, život získava novú kvalitu. Aj keď to stojí veľa driny, lebo aj modlitba vie byť naozaj namáhavá. Oplatí sa to. Svet, ktorý pre nás má Boh pripravený, je omnoho krajší, než si dokážeme predstaviť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?