Boj na púšti (Mk 1, 12-13)

Autor: Marek Ondra | 26.2.2012 o 9:02 | Karma článku: 7,40 | Prečítané:  308x

„Duch hnal Ježiša na púšť. Na púšti bol štyridsať dní."  Štyridsiatimi dňami, ktoré Ježiš strávil na púšti, položil základ pôstneho obdobia, ako ho každý rok prežívajú jeho učeníci, kresťania. Celý Ježišov pozemský život nám ukazuje cestu, ktorú musíme v duchovnom živote prejsť aj my. Ježiš to všetko podstúpil, aby nám naznačil, čo čaká aj nás, aby nás poučil a vyškolil. Púšť je symbolom stíšenia, modlitby a stretnutia s Bohom. Tiež nedostatku, zriekania sa, pôstu. Teda modlitba a pôst, v ktorých prežívame pôstnu dobu. Ježiš strávil štyridsať dní na púšti predtým, než začal svoje verejné ohlasovanie, najprv sa teda musel na toto poslanie duchovne pripraviť. Aj my, ak máme byť kresťanmi, ktorí prinášajú nejaké duchovné ovocie, musíme sa pripraviť, duchovne vyformovať, zoceliť.  

„Satan ho pokúšal." Rovnako pokúša každého, kto sa snaží štyridsať dní pôstu prežiť duchovne. Každý, kto sa o to naozaj snaží, by mohol rozprávať o bojoch, ktoré musel vybojovať s pokušením, s vlastnou hriešnosťou, so slabosťami, ktoré sa práve v pôste vedia akosi zvláštne vyhrotiť. Pán tento boj na nás dopúšťa, pretože: „Napredujeme len v skúškach a nik nepozná seba, ak nebol v pokušení", ako napísal svätý Augustín vo svojom Výklade žalmov. Ani zďaleka všetky pokušenia nepochádzajú priamo od Zlého, ale v pôste satan vedie veľký boj proti svätým dušiam, lebo vie, ako môže správne prežité pôstne obdobie človeka duchovne pozdvihnúť.

„Bol medzi divou zverou." Keď sa vo Svätom písme hovorí o divých zveroch, vždy sa tým myslia zlí duchovia, démoni, satanovi prisluhovači. Teda v pôste Zlý pôsobí mimoriadne mocne.

„Anjeli mu posluhovali." Teda nielen Zlý v pôste mocne koná, ale i Boh. Pôst je, ako hovorí Sväté písmo, „čas milosti", či „milostivý čas", keď je Pán veľmi blízko a mohutne koná dielo milosti v našich dušiach i životoch.

Teda vidíme, že pôst je časom veľké duchovného boja, ktorý fyzickým zrakom vidieť nemôžeme, ale ktorý môže každý, kto sa snaží o duchovný život, vytušiť. Vytušiť toho, čo sa deje v nás a okolo nás.

Vstúpiť na púšť, teda do duchovného prežívania pôstneho obdobia cez modlitbu a pôst znamená vstúpiť do duchovnej vojny. A zbrane, ktorými v tejto vojne môžeme zvíťaziť, sú znova modlitba a pôst. Ak vytrváme, na konci „času milosti", po ťažkých štyridsiatich dňoch nás čaká niečo, čo sa nedá slovami opísať, ale čo duchovní ľudia dobre poznajú a čo cez slávenie Veľkej Noci môže zažiť každý, kto nejde kostola ako divák, ale koho duša patrí Bohu a kto bojuje „dobrý boj viery".

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?