Svadba kráľovho syna (Mt 22, 1-14)

Autor: Marek Ondra | 9.10.2011 o 10:31 | (upravené 9.10.2011 o 10:38) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  443x

Tá svadba, o ktorej sme počuli, ktorú vystrojil kráľ svojmu synovi, to je obraz mystického spojenia Krista Ženícha s jeho nevestou Cirkvou. Sväté písmo je potrebné čítať v obrazoch, duchovne, aby sme pochopili jeho hlbší zmysel. Teda kráľov syn je Ježiš, Boží Syn. Súčasťou svadby je aj hostina. Všade vo Svätom Písme, keď sa spomína stretnutie človeka s Bohom, je súčasťou tohto stretnutia aj hostina, požívanie jedla a pitie vína. Táto mystická svadba Krista s Cirkvou bola predpovedaná počas celého Starého Zákona, vyvolený ľud, Izrael bol na toto spojenie s Bohom dlho a dôkladne pripravovaný.  

A prišiel čas, keď dejiny spásy dospeli k tomuto vrcholu. Bolo to príchodom Božieho Syna. Ten pozval vyvolený ľud k naplneniu všetkých predobrazov Starého Zákona - k svadbe, teda spojeniu Boha s jeho vyvoleným, pozvaným ľudom prostredníctvom nebeskej hostiny, na ktorej veriaci budú požívať Kristovo telo a krv a vytvoria jednotu človeka s Bohom.

Vieme, ako sa pozvaný ľud, Izrael, zachoval. Kráľových sluhov, prorokov odmietal a zabíjal.  A nakoniec definitívne odmietol toto Božie pozvanie tým, že ukrižoval, zabil Kráľovho Syna, Krista.

V evanjeliu čítame, že „Kráľ sa rozhneval, poslal svoje vojská, vrahov zahubil a ich mesto podpálil." A toto Kristovo proroctvo sa naozaj naplnilo. Roku 70. po Kristovi bol Jeruzalem dobytý rímskymi vojskami a mesto vypálené. Jeruzalemský chrám bol zničený a už nikdy viac nebol obnovený.

„Potom povedal svojím sluhom: Svadba je pripravená, ale pozvaní jej neboli hodní. Choďte preto na rázcestia a všetkých, čo nájdete, zavolajte na svadbu."

Boh si vytvoril nový vyvolený ľud, zo všetkých národov a krajín - Cirkev. Toto spojenie ľudí s Bohom, mystická svadba Krista s jeho Nevestou, Cirkvou sa obnovuje a sprítomňuje pri každej omši. Svätá omša nie je opakovaním tejto svadobnej zmluvy, ale jej sprítomnením, teda sme pri nej tajomným spôsobom prenesení do chvíle Poslednej večere, v ktorej Ježiš ustanovil Eucharistiu i na Kalváriu.

Pri svätej omši, v Eucharistii, svadobnej hostine, ktorá bola počas celého Starého Zákona predpovedaná, sa uskutočňuje najužšie spojenie Krista s Cirkvou, v ktorej veriaci získavajú účasť na večnom, Božom živote, hoci tu na zemi ho zatiaľ prežívajú len v zárodku.

Potom, keď opustíme tento svet, vďaka Eucharistii, ktorá z nás robí jedno telo s Kristom, budeme mať účasť na Jeho živote v Božom kráľovstve. Preto sa Eucharistii hovorí „pokrm večného života". Ježiš nám to v evanjeliu potvrdil slovami" „Keď nebudete jesť telo syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život."

Ďalej čítame: „Keď kráľ vošiel pozrieť si hostí", to je potvrdenie toho, že vo svätej omši je naozaj prítomný Boh, „videl tam človeka, ktorý nebol oblečený do svadobného odevu." Svadobný odev je milosť posväcujúca, stav bez ťažkého hriechu, stav priateľstva s Bohom. Kto bez tohto svadobného odevu, bez milosti posväcujúcej pristúpi k Božej hostine, k Eucharistii, spácha svätokrádežný, smrteľný hriech a je vyhodený do temnoty, do neprítomnosti Boha.

Dávame si veľmi záležať na to, aby sme tu na omšu prišli v čistom a slávnostnom odeve, o to viac si dávajme záležať na tom, aby takto vyzerala aj naša duša. Keď sme pozvaní niekde na svadbu, nedovolíme si ísť tam v bežnom alebo pracovnom odeve. Prečo si dovoľujeme prísť na omšu, keď je v takom stave naša duša? Je to veľká neúcta voči Bohu. Na to je sviatosť zmierenia, spoveď. Využívajme ju často, aby sme nemuseli raz aj my počuť slová: „Priateľu, ako si sem mohol vojsť bez svadobného odevu", bez posväcujúcej milosti?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?