Nechce sa mi, Pane. (Mt 21, 28-32)

Autor: Marek Ondra | 24.9.2011 o 22:18 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  524x

Dnes sú to veľmi tvrdé slová, ktoré nám Ježiš hovorí. Pretože Božie slovo nie je len kronikou dávno minulých udalostí, ale je živé a vždy aktuálne, hovorí ich aj nám, čo sme tu a dnes. Jazykom dnešnej doby; hovorí nám: „Zlodeji a prostitútky vás predchádzajú do Božieho kráľovstva"! Hovorí ich práve nám, čo sme tu v kostole každý týždeň, možno aj každý deň. Tvrdé slová, ktoré nám ale odhaľujú pravdu o nás samých a o stave našich duší. Prečo k nám Ježiš takto tvrdo hovorí, prečo nás takto karhá?  

Vysvetľuje nám to v podobenstve o dvoch synoch. Otec ide za prvým z nich a hovorí mu, aby šiel pracovať do vinice a on odpovie: „Nechce sa mi", ale nakoniec si to rozmyslí a ide. Druhý mu povie: „Idem", ale nejde. My sme často podobní tomu druhému synovi. Hovoríme Bohu: Idem, vždy keď sme tu, odpovedáme „Amen" (Tak je; staň sa) a odpovedáme „Počuli sme Božie slovo" na výzvu k obrátení, ale nakoniec nejdeme. Ostávame žiť v tom istom, v starom spôsobe života, v sporoch, v hádkach, neodpusteniach, v hriechoch, nič sa v našom živote nezmení a my ostávame tam, kde sme boli. Spokojní sami so sebou. Tak ako ten druhý syn. Po tom, čo opustíme kostol sa nič v našom srdci ani v našom živote nezmení.

Na rozdiel od nás, mnohí z tých, ktorých my pokladáme za najhorších, ktorými pohŕdame a na ktorých pozeráme zvrchu:  napr. zlodeji a prostitútky, tí niekedy práve pre zlo, do ktorého tak hlboko padli, dochádzajú k poznaniu toho, aký je ich život úbohý a v akej mravnej biede žijú. Mnohí nakoniec zomierajú v hlbokej ľútosti. Už som mal možnosť vidieť to. Často je to obrátenie až poslednej chvíli, ale proste tam je. Hoci predtým svojím životom hovorili Bohu: Nejdem, Pane, nakoniec šli.

Na rozdiel od nás.

My si myslíme, že spásu máme istú, že sme spravodliví, lebo tu často Bohu odpovedáme: Idem, Pane. Lenže my nikdy nemôžeme byť spokojní s tým, čo sme v duchovnej oblasti dosiahli, nikdy nie sme úplne zrelí pre Božie kráľovstvo. Teda vždy týmito slovami prijímame záväzok, že vstaneme a vrátime sa k Bohu, teda, že sa obrátime a začneme znova žiť lepšie, než predtým!

A nesmieme toto rozhodnutie ani odkladať so slovami: „Veď mám ešte čas". Nikto nesmie odkladať obrátenie s tým, že aj tí spomínaní hriešnici sa obrátili až na konci a celý život si užívali. Boh vidí do srdca a nedá sa oklamať. Ak budeme vypočítaví, nedá nám druhú šancu.

Sú to veľmi tvrdé slová, ktoré nám Ježiš v evanjeliu hovorí, ale On vie prečo nám ich hovorí.

Staňme sa radšej podobní tomu druhému synovi. Možno sa nám až doteraz nechcelo obrátiť sa, zmeniť svoj život a ísť bližšie k Bohu. Ale urobme to dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?