Nechce sa mi, Pane. (Mt 21, 28-32)

Autor: Marek Ondra | 24.9.2011 o 22:18 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  520x

Dnes sú to veľmi tvrdé slová, ktoré nám Ježiš hovorí. Pretože Božie slovo nie je len kronikou dávno minulých udalostí, ale je živé a vždy aktuálne, hovorí ich aj nám, čo sme tu a dnes. Jazykom dnešnej doby; hovorí nám: „Zlodeji a prostitútky vás predchádzajú do Božieho kráľovstva"! Hovorí ich práve nám, čo sme tu v kostole každý týždeň, možno aj každý deň. Tvrdé slová, ktoré nám ale odhaľujú pravdu o nás samých a o stave našich duší. Prečo k nám Ježiš takto tvrdo hovorí, prečo nás takto karhá?  

Vysvetľuje nám to v podobenstve o dvoch synoch. Otec ide za prvým z nich a hovorí mu, aby šiel pracovať do vinice a on odpovie: „Nechce sa mi", ale nakoniec si to rozmyslí a ide. Druhý mu povie: „Idem", ale nejde. My sme často podobní tomu druhému synovi. Hovoríme Bohu: Idem, vždy keď sme tu, odpovedáme „Amen" (Tak je; staň sa) a odpovedáme „Počuli sme Božie slovo" na výzvu k obrátení, ale nakoniec nejdeme. Ostávame žiť v tom istom, v starom spôsobe života, v sporoch, v hádkach, neodpusteniach, v hriechoch, nič sa v našom živote nezmení a my ostávame tam, kde sme boli. Spokojní sami so sebou. Tak ako ten druhý syn. Po tom, čo opustíme kostol sa nič v našom srdci ani v našom živote nezmení.

Na rozdiel od nás, mnohí z tých, ktorých my pokladáme za najhorších, ktorými pohŕdame a na ktorých pozeráme zvrchu:  napr. zlodeji a prostitútky, tí niekedy práve pre zlo, do ktorého tak hlboko padli, dochádzajú k poznaniu toho, aký je ich život úbohý a v akej mravnej biede žijú. Mnohí nakoniec zomierajú v hlbokej ľútosti. Už som mal možnosť vidieť to. Často je to obrátenie až poslednej chvíli, ale proste tam je. Hoci predtým svojím životom hovorili Bohu: Nejdem, Pane, nakoniec šli.

Na rozdiel od nás.

My si myslíme, že spásu máme istú, že sme spravodliví, lebo tu často Bohu odpovedáme: Idem, Pane. Lenže my nikdy nemôžeme byť spokojní s tým, čo sme v duchovnej oblasti dosiahli, nikdy nie sme úplne zrelí pre Božie kráľovstvo. Teda vždy týmito slovami prijímame záväzok, že vstaneme a vrátime sa k Bohu, teda, že sa obrátime a začneme znova žiť lepšie, než predtým!

A nesmieme toto rozhodnutie ani odkladať so slovami: „Veď mám ešte čas". Nikto nesmie odkladať obrátenie s tým, že aj tí spomínaní hriešnici sa obrátili až na konci a celý život si užívali. Boh vidí do srdca a nedá sa oklamať. Ak budeme vypočítaví, nedá nám druhú šancu.

Sú to veľmi tvrdé slová, ktoré nám Ježiš v evanjeliu hovorí, ale On vie prečo nám ich hovorí.

Staňme sa radšej podobní tomu druhému synovi. Možno sa nám až doteraz nechcelo obrátiť sa, zmeniť svoj život a ísť bližšie k Bohu. Ale urobme to dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?