Hriešnik Matúš (Mt 9, 9-13)

Autor: Marek Ondra | 21.9.2011 o 8:04 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  475x

„Ježiš videl na mýtnici sedieť človeka menom Matúš a povedal mu: „Poď za mnou!" No hľadel na neho nie tak telesným zrakom, ako pohľadom vnútorného milosrdenstva. Videl hriešnika a pozrel naňho milosrdne a povedal mu: „Poď za mnou!" Ale to „poď!" znamenalo ani nie tak vykročiť nohami, ale nasledovať mravným životom, svätosťou. Veď kto hovorí, že zostáva v Kristovi, má aj sám žiť, ako žil On.  

Matúš pochádzajúci z mesta Kafarnaum bol mýtnik, colník. Mýtnici boli vtedy v Palestíne veľmi neobľúbení, kolaboranti s Rimanmi a ešte k tomu neslávne známi ako zlodeji, lebo často vyberali viac, ako im zákon prikazoval a nechávali si to pre seba. Keď Ježiš volá Matúša, volá ho ako hriešnika, ako chorého hriechom; preto k nemu hovorí, aby ho On, Lekár, ako sa Ježiš sám označuje, mohol z jeho hriechu uzdraviť. Možno aj Matúšovým hriechom, ako to už u mýtnikov bývalo, bola lakomosť a zlodejstvo.

Každý z nás má totiž nejaký „kapitálny" hriech, svoju najväčšiu slabosť, ktorá je príčinou mnohých pádov a zlyhaní a z ktorej „vyrastá" aj mnoho ďalších hriechov. Môže byť jeden, alebo dva, či dokonca tri. V duchovnom živote je potrebné o tejto svojej slabosti, či slabostiach vedieť, poznať ich, byť si ich vedomý, tejto našej najväčšej prekážky v duchovnom raste. Aby sme ich mohli ponúknuť Ježišovi na uzdravenie. Nestačí totiž len odpustenie konkrétneho zlého skutku, ktorý sme spáchali, každý hriech má svoj koreň. Hriech je ako ľadovec, len 10 % je nad hladinou, 90 % je skrytých pod hladinou. A ten koreň hriechu, ukrytý v našej minulosti, môže uzdraviť iba Ježiš, Lekár duše. Sami si s ním neporadíme.

Pretože Božie slovo je vždy aktuálne, dnes aj konkrétne nám Ježiš hovorí: „Poď za mnou". Poď za mnou so svojím hriechom, aby som ťa z neho mohol uzdraviť. V tichej modlitbe ponúknime Ježišovi svoj hriech, aby nás On, božský Lekár z neho uzdravoval. Aby sme ho mohli nasledovať svojím životom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?