Ježišova rodina (Lk 8, 19-21)

Autor: Marek Ondra | 20.9.2011 o 12:46 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  591x

Dnes by sme prekvapene mohli poznamenať, že Ježiš sa k svojej matke a bratom nezachoval pekne. Inak, tí Ježišovi „bratia", ako sme o nich počuli, to nie sú blízki príbuzní v zmysle pokrvných súrodencov. Aramejčina, Ježišova rodná reč, je dosť jednoduchý a na výrazové prostriedky chudobný jazyk, slovom „bratia" sa označovali aj vzdialenejší príbuzní, napr. bratanci. A dnes akoby sa Ježiš k nim a k svojej matke zachoval nepekne a neúctivo.  

Keď mu povedali, že ho hľadajú matka a bratia, odpovedal: „Kto je moja matka a moji bratia? Mojou matkou a mojimi bratmi sú tí, čo počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho."

Máme pocit, že sa s nimi odmietol stretnúť, pretože už o nich nestojí. No Ježiš si určite svoju matku neprestal ctiť a milovať, veď nakoniec Nanebovzatie Panny Márie je najkrajším dôkazom Ježišovej lásky a úcty k nej. Naopak, keď svojich učeníkov, ktorí sedeli pri jeho nohách nazval svojou matkou a svojimi bratmi, neponížil tým Máriu a svojich príbuzných, ale učeníkov akoby povýšil na ich úroveň, vyhlásil ich tiež za svojich najbližších. Ježiš totiž zo svojich učeníkov utváral novú duchovnú rodinu.

Ježiš nám dnes prezradil, akí sme pre neho dôležití a vzácni, akí sme mu blízki, ako mu na nás záleží. Rovnako, ako milujúcemu synovi záleží na svojej matke. Že nás miluje ako svojich najbližších. Dokonca viac, než my dokážeme milovať svojich najbližších. Neskôr tieto slová definitívne potvrdil tým, že za nás položil svoj život.

Toto poznanie nás musí napĺňať radosťou a šťastím. Aj keď nás už nik nebude milovať, Ježiš nás bude milovať nekonečne a navždy. Aj keď už o nás nik nebude stáť, pre Ježiša budeme vždy tí najvzácnejší. Aj keď na nás všetci zabudnú a opustia nás, Ježiš nás neopustí nikdy. Dnes nás uistil o svojej nikdy nekončiacej láske a starostlivosti...

Neviem, ako vás, ale mňa dnešné Božie slovo naplnilo radosťou a pokojom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?