Ako počúvate? (Lk 8, 16-18)

Autor: Marek Ondra | 19.9.2011 o 12:30 | Karma článku: 4,11 | Prečítané:  437x

„Dávajte pozor, ako počúvate." Slovo akosi zdegradovalo. Slov je plno všade okolo nás, slov sú plné médiá, noviny, knihy, slov sú plné ulice i ústa ľudí. Preto slová triedime, mnohé prepočujeme, mnohé nevnímame, zachytíme len niektoré a hneď na ne zabudneme, aby sme boli pripravení na ďalšie. Inak to v tomto svete ani nejde. Ale predsa existujú slová, ktoré musíme vnímať úplne inak. Na tie slová sa musíme pripraviť, stíšiť, sústrediť. Božie slová nie sú ako ľudské slová. Ľudské slová sú často prázdne, či plytké, väčšinu slov by si ľudia naozaj mohli odpustiť. Zato Božie slová sú, ako povedal Ježiš: „duch a život".  

Každé Božie slovo má obrovskú moc. Veď Božím slovom bol stvorený vesmír! Božie slovo koná zázraky. Sväté písmo je plné týchto zázrakov. Božie slovo je slovo uzdravenia, slovo oslobodenia, poznania,  slovo usvedčenia z hriechu i pokánia a obrátenia. Božie slovo nás uzdravuje od základu našej bytosti, premieňa nás. Hoci to zvyčajne necítime a neuvedomujeme si to. Božie slovo je „učenie s mocou", ako žasli Ježišovi súčasníci. Božie slovo nemôžeme ani čítať ako nejaké noviny, ktoré očami len preletíme, aby sme zachytili to, čo nás zaujíma. Božie slovo má hĺbku, do  ktorej potrebujeme preniknúť. Máme ho čítať pomaly, v modlitbe, prosiac o Ducha Svätého.

Dnes nám Ježiš hovorí: „Dávajte pozor, ako počúvate." Ako sme dnes počúvali čítania z Božieho slova? Zachytili sme slovo, ktoré mal Boh určené práve pre nás? Lebo každému z nás chcel dnes Pán povedať niečo konkrétne, čo práve dnes potrebujeme počuť. Jedného z nás chcel utešiť v jeho trápení, inému chcel dať odpoveď na otázku, ktorú si už dlho kladie, ďalšiemu uzdraviť dušu... Ak sme dobre nepočúvali, asi nám to slovo uniklo. Možno sme prišli o zázrak, ktorý chcel Boh pre nás urobiť. Možno sme sa pripravili o niečo veľké.

Dávajme pozor, ako počúvame.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.


Už ste čítali?