Hryzúce hady (Nm 21, 4-9)

Autor: Marek Ondra | 14.9.2011 o 14:05 | Karma článku: 2,92 | Prečítané:  453x

Božie slovo nie je len historický záznam dávnych udalostí, je živé, vždy aktuálne. Preto ho máme čítať duchovne, teda aj v historických udalostiach Izraela máme v obrazoch hľadať to, čo prežívame aj my, dnes, našu situáciu, naše problémy, naše zápasy, náš život. To je na Božom slove to krásne, že prostredníctvom neho k nám každý deň hovorí Boh, hovorí o tom, čo prežívame a čo máme robiť, hovorí, čo práve v ten deň potrebujeme počuť. Dnes nám hovorí o jede, ktorým je hriech, o hadoch, ktorý nás týmto jedom zraňujú a o uzdravení, ktoré môžeme získať.  

Ak kniha Numeri v dnešnom čítaní hovorí o hadoch, myslí tým toho hada, ktorý sa ukázal už na počiatku, v knihe Genezis. Had a jeho služobníci, ostatní padlí anjeli, ktorí navádzajú na neposlušnosť voči Bohu, na hriech, ktorý spôsobuje to, že človek musí zomrieť. Človek vlastne zomiera na hriech, lebo hriechom vstúpila do sveta smrť. Hriech na jednej spôsobil smrť telesnú, no zároveň spôsobuje smrť duchovnú, večnú. Odveký had, Boží nepriateľ nás napáda navádzaním na hriech. Hriech, to je jed hada - diabla, jed, ktorý spôsobuje smrť. No nie všetky pokušenia k hriechu sú priamo útokom diabla. Už cirkevní otcovia nás učili, že sú tri pramene hriechu: svet, telo a diabol.

Hadmi sme napádaní všetci a každý deň a často sme zranení ich jedom, hriechmi, ktoré v nás zabíjajú pravý Život. A práve tieto zranenia v nás spôsobujú, že stále chodíme smutní, depresívni, zlostní, zdeprimovaní a plní beznádeje. Aj podľa toho môžeme poznať, že sme zranení na duši, že z nás uniká pravý Život.


Ale Boh nám ponúka liek. Je vlastne jediný liek, ktorý nás môže uzdraviť z jedu hriechu. Je to Kristov kríž, ktorý v sebe obsahuje celé dejiny spásy, celé Kristovo dielo vykúpenia a z ktorého pramenia uzdravujúce sviatosti Cirkvi. Kríž, ktorý nás oslobodil, uzdravil a spasil. Kríž, pred ktorým Zlo uteká. A ktorý nám vždy ponúka záchranu, keď nás jed hriechu zraní a my duchovne umierame.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?