Dva problémy (Mt 18, 18-20)

Autor: Marek Ondra | 8.9.2011 o 21:09 | (upravené 8.9.2011 o 21:17) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  534x

My ľudia sme už raz takí, že radšej berieme, ako dávame. Každý to môže vidieť sám na sebe, alebo skoro každý, je ozaj len málo tak šľachetných pováh, ktorý radšej dávajú, než by mali prijímať. Toto sa týka asi každej oblasti ľudského života a týka sa to aj života duchovného alebo vzťahu s Bohom. Radi od Boha prijímame. Radi prijímame jeho požehnanie, jeho pomoc, milosti. Zvykli sme si na ľahko, dokonca to už považujeme za samozrejmosť - lebo každý, kto žije duchovný život naozaj úprimne, je Bohom obdarovávaný. Teda radi prijímame. Aj od Boha. Ťažšie už Bohu dávame. Lebo Boh, štedrý darca chce na oplátku aj niečo od nás. Chce, aby sme žili tak, ako nás to učil a stále učí, aby sme svoj život riadili Jeho prikázaniami, aby sme evanjelium urobili svojím životným programom. A dokonca chce, aby sme rešpektovali isté pravidlá, ktoré nám dáva skrze Cirkev. A tie sú v dnešnej dobe pre mnohých ľudí problémom.  

Čoraz častejšie sa stáva, najmä u mladých ľudí, že prestanú chodiť na svätú spoveď. Pritom ostávajú veriacimi, no povedia: „Svoje hriechy vyznám priamo Bohu, načo mám chodiť za nejakým farárom" Alebo: „Ja si to s Bohom vybavím osobne, nepotrebujem na to kňaza!"

Boh to však chce inak! On nás totiž pozná: Utekáme pred svojimi hriechmi a radi zametáme veci pod koberec. Preto Boh chce, aby sme svoje hriechy vyslovili a vyznali ich z tváre do tváre. Z tohto dôvodu sa na kňazov vzťahujú Ježišove slová: „komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané." (Jn 20, 23).

Neskôr, keď ich znova uisťoval o tejto úlohe, povedal to trochu inými slovami, ako sme to počuli aj dnes: „Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané aj v nebi." (Mt 18, 18).

Teda keď kňaz tu zemi rozhrešením odpustí hriechy, rešpektuje to aj Boh v nebi.

Inde v evanjeliu čítame, že keď Ježiš uzdravil malomocného (duchom, chorého hriechom), teda mu odpustil hriechy, povedal mu: „Choď, ukáž sa kňazovi a prines obetu podľa Mojžišovho Zákona"!

Rovnako aj  svätý Pavol dosvedčuje túto vieru, keď nám píše: „Nám Boh odovzdal službu zmierenia".

Teda Ježiš sám chce odpúšťať hriechy skrze kňaza, On to takto zariadil, preto my nemôžeme odmietať Jeho vôľu. Preto sa Boží Syn stal človekom, aby v svojom poslaní pokračoval skrze človeka - kňaza, nech je ten kňaz akýkoľvek.

 

Alebo tí ľudia prestanú chodiť do kostola s argumentom, že: „Boh je predsa všade! Všade sa k nemu môžem modliť! Načo potom mám ísť do kostola?"

Ale aj z tohto omylu nás Ježiš vyvádza, keď hovorí: „Ak budú dvaja z vás jednomyseľne o čokoľvek prosiť dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi."

Preto Ježiš založil Cirkev. Slovo „cirkev" pochádza z biblickej gréčtiny a znamená doslovne „zhromaždenie" alebo „spoločenstvo". Boh, ktorý sám je spoločenstvom, Svätou Trojicou osôb, stvoril nás na svoj obraz, teda tiež tak, aby sme žili v spoločenstve, aby sme potrebovali jeden druhého. Každý sme nejakým spôsobom závislí na iných ľuďoch a potrebujeme ich. Rovnako aj do nebeskej vlasti môžeme ísť len spolu, nie každý sám. Sám by tam nikto nedošiel.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?