Rodokmeň Ježiša Krista (Mt 16, 1-16)

Autor: Marek Ondra | 8.9.2011 o 8:56 | Karma článku: 3,65 | Prečítané:  949x

Tejto časti evanjelia sa kazatelia radi vyhýbajú. Suchý zoznam mien Ježišovho rodokmeňa. Akosi nám totiž chýba inšpirácia, čo s ňou, čo nám týmto vyrátaním mien v Dávidovom rode chce Boh povedať pre náš reálny život... Ale ja si myslím, že práve to, že nás táto časť evanjelia neoslovuje, že konkrétne nám nič nehovorí, že nechápeme  načo o nej máme rozjímať, znamená, že nám čosi dôležité z Ježišovho učenia uniká. Tá genealógia Ježišových predkov totiž vyformovala Ježiša ako človeka. A hovorí i nám niečo o nás. Prečo sme takí, akí sme, prečo máme také a také problémy a obmedzenia. Samozrejme, každý z nás sám sa rozhoduje kým je a akým človekom bude. Ale hovorí niečo o našej štartovacej čiare do života. Nie každý ju totiž máme rovnakú. Do istej miery nám určili ju životy našich predkov. A toto má veľmi dôležitý duchovný dopad na každého z nás.  

Mali by sme byť veľmi vďační Bohu za to, že sme sa narodili do veriacich rodín. Ak celé generácie žijú s Bohom, je to akési požehnanie, ktoré sa prenáša na ďalšie. Sú to akési duchovné dispozície.

Ja napríklad neviem, prečo som kňaz. Áno, chápem, Boh si ma vyvolil, ale ja ani netuším, vďaka komu, koľko generácií mojich predkov žili s Bohom a akým spôsobom. Ale nielen to, že sa za nás niekto modlil, vôbec ako tí ľudia pred nami žili, to nás pre život s Bohom disponuje, alebo uzatvára. Stáva sa, že niekto má duchovné problémy nie pre vlastné chyby, ale už jeho predkovia sa skrze praktizovanie okultizmu otvorili temným duchovným silám a tým poznačili aj svojich potomkov, ktorí prichádzajú po nich. Sväté písmo nám hovorí, že ak sa niekto otvorí okultizmu alebo modloslužbe, poznačí tým svojich potomkov po tretiu až štvrtú generáciu! Človeka to potom láka, od detstva je fascinovaný mágiou, veštením atď., proste všetkým temným v duchovnom svete. To môže byť práve tá stopa hriechu jeho predkov.

Alebo stretnete rodinu, ktorá sama sa cíti ako prekliata, v ktorej je nešťastie za nešťastím, v ktorej sa ako temná niť tiahne zlo po mnohé pokolenia: alkoholizmus, násilie, časté samovraždy, samovoľné potraty, choroby, s ktorými si lekári nevedia rady, odpor k náboženstvu... To predsa nie je normálne! Boh chce život, život v plnosti a hojnosti! Ak je v nejakej rodine príliš veľa nejakého zla, tak to znamená, že tam niečo pôsobí! A ak taká rodina potom s kňazom hľadá príčiny pokiaľ v tej rodine len pamäť siaha, odrazu ich nachádza: bol tam niekto, kto sa venoval mágii, kto veštil, kto sa zriekol viery, kto robil potraty... Tak veľmi títo ľudia negatívne ovplyvnili svojich potomkov. A potom ostáva už len mocou Božou prosiť za uzdravenie tej rodiny.

Niekedy sa stáva, že za kňazom prídu ľudia s tým, že u nich v dome straší, že tam vidieť niekoho zosnulého z rodiny. Áno, zomrelý sa so zvláštnym povolením Boha môže akosi pripomenúť pozostalým a prosiť tak o modlitby a omše, ale často je to iná vec. Často je to zlý duch konkrétneho hriechu, ktorý pôsobí v tej rodine alebo pôsobil v živote zomrelého a robí si nárok aj na jeho deti. A rodina potrebuje oslobodenie od toho zla, ktoré ide v rodine po generácie. Vždy je dôležité nájsť koreň, príčinu, aby sme v mene Ježiša Krista mohli prosiť o uzdravenie a oslobodenie od tohto zla.

No a človek sa narodí do takej rodiny a vôbec o tom nevie. A všade ho sprevádza smola, nešťastia, zdravotné problémy atď.

Niekedy si Boh v takej rodine niekoho vyberie, obráti ho, privedie k viere, aby skrze neho uzdravil celú rodinu. A vždy je to ťažký boj, v ktorom sa človek trápi, namáha a stále padá, ako snaží o duchovný život.

Boh nám však toto nehovorí, aby sme niekomu niečo vyčítali, či hnevali sa na svojich predkov, ale aby sme pochopili svoju úlohu.

Niekedy stačí jeden človek, aby zaplavil zlom celý rod, ale tiež stačí jeden človek, aby sa za svoju rodinu modlil, vyprosil jej požehnanie a uzdravenie. Dal by Boh, aby sme to boli my, aby sme sa my stali vo svojich rodinách požehnaním. Najprv sa však sami musíme zrieknuť všetkého zla a pevne stáť v Bohu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?