„Blahoslavení chudobní“. (Lk 6, 20-26)

Autor: Marek Ondra | 7.9.2011 o 8:50 | (upravené 7.9.2011 o 9:01) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  474x

Ježiš blahoslaví chudobných, tých ktorí trpia nejakou formou nedostatku, chudoby, možno aj biedy, utrpenia. Prečo? Vari je Boh sadista, ktorému sa páči ľudské utrpenie? A prečo hovorí: „Beda vám, bohatí"?! Je namieste bohatým závidieť ich bohatstvo? Mnohé revolúcie a vojny sa odohrali len preto, že chudobní na smrť závideli bohatým... Vari je toto Božou myšlienkou? Určite nie. Boh miluje všetkých rovnako, no nie všetci rovnako milujú Boha. Chudoba nestačí na to, aby sa človek páčil Bohu, aby to mal k nemu bližšie, rovnako ako peniaze a bohatstvo nie sú prekážkou pre vstup do Božieho kráľovstva. No chudobní  častejšie zvyknú mať jednu veľkú výhodu.

Keď je človek chudobný, keď nevie, z čoho zajtra zaplatí účty a ako vyžije do ďalšej výplaty, keď trpí nejakou formou biedy a nedostatku, je otvorenejší tomu, aby prišiel pred Boha, pokorne si kľakol, nastavil prázdne dlane a pochopil svoju úplnú závislosť na Bohu. Že bez Božieho požehnania nemôže nič, ani žiť. Preto v našich kostoloch niet veľa bohatých ľudí. Z tých, ktorých možno každý deň vidieť v chráme, väčšina nepatrí medzi bohatých.

A naopak, väčšina bohatých ľudí  Boha nepotrebuje. Aspoň nie veľmi. Keď má človek aký-taký dostatok, ľahko zabúda byť vďačný, zabúda, od koho to všetko dostal. Tak to bolo vždy v histórii. Viera kvitla vždy v ťažkých časoch, vtedy sa rodilo najviac svätcov. Vždy, keď bieda odišla a začalo byť dobre, ľudia zabúdali na Boha a kostoly sa vyprázdňovali. Tak je to aj dnes.

Ale samozrejme aj medzi chudobnými sa nájde veľa tých, ktorí nechápu, že sú závislí na Bohu, prepadnú závisti a zlu a medzi bohatými sú takí, ktorí pochopili, že všetko, čo majú, dostali z Božej štedrosti a sú za to vďační. A podľa toho aj žijú. Tých je však podstatne menej.

Ježiš blahoslavil chudobných, lebo ani medzi jeho poslucháčmi nebolo veľa bohatých ľudí, boli to skôr výnimky, ako napr. Zachej. Väčšinu z nich tvorili rybári, roľníci, pastieri, mrzáci a žobráci. Tí dychtivo počúvali slovo života. Ak aj nás Boh obdaroval nejakou formou nedostatku, buďme mu za to vďační. A Ježiš aj nám bude môcť povedať: „Blahoslavení chudobní."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?