Uzdravujúci dotyk (Lk 6, 12-19)

Autor: Marek Ondra | 6.9.2011 o 8:25 | (upravené 6.9.2011 o 8:37) Karma článku: 3,82 | Prečítané:  528x

„A každý zo zástupu sa usiloval dotknúť sa ho, lebo vychádzala z neho sila a uzdravovala všetkých." Ježišov dotyk uzdravoval. Ak sa Ježiš vedome v modlitbe dotýkal chorého, či posadnutého, uzdravil ho. Aj keď sa niekto z ľudu čo len letmo dotkol Ježiša s vierou, uzdravil sa. Ježišov dotyk nielen uzdravoval, ale stále uzdravuje. Medzi tými, čo aj v dnešnej dobe nasledujú Ježiša je mnoho takých, ktorí sa mu odovzdali až potom, čo zažili podobný uzdravujúci dotyk, ktorý ich zbavil vážnej choroby, či oslobodil od zlého ducha. Zažil som to ja a zažilo to mnoho iných.  

Ľudia túžia po tom, aby sa ich Ježiš dotkol. Ako kňaz som sa viackrát stretol s tým, že ma ľudia poprosili, aby som sa ich pri modlitbe alebo požehnaní dotkol, aby som na nich vložil ruky. Túžia totiž prežiť Ježišov uzdravujúci dotyk aj telesne. Podvedome títo ľudia chápu tajomstvo Ježišovho Vtelenia, chápu, prečo sa Boh stal človekom. Aby sa ľuďom čo najviac priblížil a im, telesným bytostiam odovzdával svoju lásku tak, aby to ešte lepšie chápali a vnímali - aj telesným spôsobom.

V dnešnej „sterilnej" dobe sa však už neslobodno nikoho dotýkať. Ani detí, ani v modlitbe. Aby si to niekto zle nevysvetlil. To je však úplne cudzie tajomstvu Ježišovho Vtelenia.

Ježiš sa ale chorých ľudí naďalej dotýka, predovšetkým pri vysluhovaní sviatostí. Vieme, že sviatosti majú uzdravujúcu silu, uzdravujú chorých duchom i chorých telom. Každá sviatosť je pri svojom vysluhovaní spojená aj s fyzickým dotykom. Pri krste voda obmýva čelo krsteného,  pri krste, birmovke a pomazaní chorých kňaz maže telo posväteným olejom, pri svätom prijímaní sa Ježiš sám svojím sviatostným telom dotýka toho, kto ho prijíma, pri kňazskej vysviacke biskup vkladá ruky na hlavu kandidáta, pri sobáši sa mladomanželia, ktorí si sami vysluhujú sviatosť manželstva, držia pri manželskom súhlase za ruky. Dokonca aj pri spovedi pôvodne kňaz pri rozhrešení položil ruku spovedajúcemu sa na hlavu.

Jednoducho, Ježišov dotyk stále uzdravuje, uzdravuje chorých telom, či duchom.

Každý z nás potrebuje uzdravenie v nejakej forme. Nuž sa nebojme ísť k Ježišovi a dotknúť sa ho. Aby nás uzdravil. Ale dotknúť sa ho nie formálne, zo zvyku, z povinnosti, ale s vierou, láskou a vďačnosťou. Tak sa aj našich životoch budú diať zázraky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?