Premenenie (Mk 9, 2-13)

Autor: Marek Ondra | 19.2.2011 o 8:37 | (upravené 19.2.2011 o 8:46) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  848x

  Z Dvanástich sa s Ježišom najviac zdržiavali títo traja: Peter, Jakub a Ján. Boli s ním aj v takých chvíľach, keď to Ježiš ostatným nedovolil, napr. pri uzdravovaní Petrovej svokry, v Getsemanskej záhrade. A boli s Ním aj pri jeho Premenení na hore Tábor. SP vždy spomína, že chvíle, ktoré títo traja učeníci s Ježišom trávili, boli takmer vždy chvíle, keď sa Ježiš zhováral so svojím nebeským Otcom. A učili sa modliť od Ježiša. Aj dnes sú medzi nami takí, čo sa s Ježišom zdržiavajú častejšie než ostatní, ktorí s ním zažívajú veci, o ktorých väčšina ani netuší.  

 

To sú tí, ktorí Ježišovej prítomnosti dajú prednosť pred inými zážitkami, ktoré ponúka tento svet. Sú to ľudia, ktorí sa veľa a často modlia.

Týchto ľudí modlitby je preto tak málo, lebo modlitba je náročná. Je často namáhavá,  suchopárna, nudná, preto pri nej často upadáme do nepozornosti, či spánku, ako apoštoli v Getsemanskej záhrade alebo aj dnes na hore Tábor. Zažívame tie isté problémy pri modlitbe, ako mali Peter, Jakub a Ján.

 

Dnešné evanjelium nám však hovorí, prečo by sme sa mali modliť. Prečo by sme mali zápasiť v modlitbe, trpieť v nej a namáhať sa v nej. Námaha v modlitbe je vyjadrená výstupom na vrch Tábor. Bola to veľká námaha, ktorá učeníkov unavila až tak, že potom v modlitbe pospali.

Tá námaha však apoštolom priniesla ovocie. Stali sa svedkami Ježišovho Premenenia. To, čo sa ale odohralo na vrchu nebolo len Ježišovo Premenenie. Ježiš im doprial vidieť to, aby ich posilnil pre ťažkými skúškami, ktoré na ich vieru prídu, keď uvidia Ježiša trpieť a zomierať. Dal im istotu o svojom božstve, tým, že počuli hovoriť Boha Otca. Zjavením Mojžiša, predstaviteľa Zákona a Eliáša, predstaviteľa Prorokov im dal istotu, že On, Ježiš je tým, koho od počiatku očakáva Izraelský národ, Mesiáš a Vykupiteľ.

 

Ježiš na vrchu Tábor nepremenil len seba. Premenil aj srdcia učeníkov, ktorí tam boli s ním.

A toto je cieľom aj našej modlitby. Premena, vnútorná premena srdca, ktorú navonok nevidieť. Tá premena robí človeka podobným Kristovi. Približuje ho k Bohu a robí ho hodným vstúpiť do Božieho kráľovstva.

Je to podobná premenu, akú podstúpil Ježiš, len s tým rozdielom, že navonok je nevidno, lebo sa odohráva v hĺbke ľudského srdca. Tie najväčšie veci sú vždy neviditeľné ľudským očiam.

 

Peter, Jakub a Ján neskôr udržiavali a povzbudzovali, posilňovali celé spoločenstvo prvých veriacich práve vďaka ich svedectvu o Ježišovom Premenení. Po Ježišovej smrti vlievali nádej ostatným učeníkom.

Aj dnes má Ježiš tento plán s tými, ktorí vďaka modlitbe zažili premenu svojho srdca. Sú najväčším darom pre Cirkev, sú tými najväčšími v spoločenstve veriacich, hoci sú často skrytí, nenápadní, poslední. Lebo keď sú s Ježišom v modlitbe, sú tak ako Peter, Jakub a Ján svedkami tých najväčších tajomstiev našej viery. A túto milosť vnášajú do spoločenstva bratov a sestier, hoci o tom nik nemusí vedieť.

Peter, Jakub a Ján sa stali neskôr najväčšími mužmi prvotnej Cirkvi. Peter prvým pápežom, Jakub ako jediný z apoštolov dostal milosť byť pod krížom v okamihu Ježišovej smrti a Jakub dostal milosť byť prvým mučeníkom.

Tými najväčšími dobrodincami pre Cirkev sú ľudia modlitby. Vykonajú viac, než všetky veľké pastoračné plány a diela.

K tomu sme povolaní všetci. Modliť sa bola prvá vec, ktorú sme sa ako deti učili vo viere. A stále je to najdôležitejšia vec vo viere. K tmu sme povolaní všetci. Snažme sa neodmietať toto povolanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?