Zachrániť si život (Mk 8, 34-9, 1)

Autor: Marek Ondra | 18.2.2011 o 9:06 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  402x

„Kto si chce život zachrániť." Tým Ježiš myslí zachrániť si nielen holý život, ale i užiť si ho so všetkým tým príjemným a krásnym, čo život ponúka. Zachrániť si pre seba rozkoše tohto sveta. A o to sa väčšinou pudovo snažíme. Často za každú cenu. Ale Ježiš hovorí, že práve takouto životnou filozofiou môžeme život stratiť.  

 

Rozumiete dobre pojmu hriech? Starí kresťania nazývali hriech slovom „hamartia". Termín prevzatý zo svetského života. Hamartia bola situácia lukostrelca, ktorý sa netrafil do cieľa. Dnes by sme hriech mohli nazvať slovom „mimo" alebo „vedľa" . Hriech je situácia človeka, ktorý nenatrafil na Boha, ktorý sa minul so svojím posledným cieľom.

Hamartiou teraz nemyslím to, čo sa zvykne chápať len ako formálne porušenie nejakého predpisu, či zákazu. Kňazi  pred Vianocami a Veľkou nocou spovedajú zástupy penitentov. Z tých spovedí nemôžete nezískať dojem, že mnohí veriaci chápu kresťanstvo ako súbor predpisov a povinností a to porušenie predpisov potom konštatujú v spovednici.

Ja teraz chcem veľmi opatrne niečo povedať. Nikomu z vás neželám, aby prežil skutočne ťažký hriech. Sväté písmo používa veľmi silné slová: už Adam s Evou dostávajú varovanie: Nejedzte, aby ste nezomreli. Pavol píše, že ovocím hriechu je smrť. Ťažký hriech je smrteľne vážna vec. Neviem, či ste už niekedy zažili skúsenosť, že keď ste sa pozreli na seba do zrkadla, bolo vám na vracanie. Človek naozaj niekedy akoby cítil, že niečo krásne a veľmi dôležité akoby zomrelo. Sám človek zomiera.

Toto môže spôsobiť nerozumná snaha „zachrániť si život", či inak „užiť si život".

Ježiš ďalej hovorí: „kto stratí svoj život pre mňa, zachráni si ho." Skutočný život nie je bezodné užívanie si. Určite to poznáte, máte radi napr. čokoládu. Tá je super v istom množstve, ale keď sa prejete, je vám zle, máte bolesti brucha atď. Mám rád rýchlejšiu jazdu autom, ale keď prekročím isté hranice, veľmi rýchlo bude po mne. Teda to, čo niektorí chápu pod pojmom „žiť", nás o život skôr iba oberá.

Teda v niečom sa mierniť a dokonca sa niečoho vzdať (konkrétne hriechu) znamená život získať. A to nielen v prirodzenej rovine, ktorú som tak primitívne nakreslil.

Keď ale Ježiš hovoril o získaní života, myslel tým predovšetkým iný Život, ten v plnosti a hojnosti, ktorý nám prisľúbil a dáva, no o ktorý sa môžeme pripraviť duchovnou smrťou. Život v prítomnosti Boha, v jeho priateľstve (v Božej milosti). Kto takýto život získal a si ho aj uvedomil, vie, akú radosť, pokoj a vnútorné naplnenie život v Bohu dáva. A ten vie, že nedáva zmysel vymeniť Život za život (hamartiu). Teda skôr za smrť, ale kto nezažil Život, nevie, aký je skutočný rozdiel medzi životom a smrťou.

Takže je pred nami voľba. Život alebo smrť. Ako povedal Jozue: ja a môj dom volíme život, nie smrť. A vám všetkým prajem, aby ste zvolili život, nie smrť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?