Choď mi z cesty, satan! (Mk 8, 27-33)

Autor: Marek Ondra | 17.2.2011 o 15:58 | (upravené 17.2.2011 o 18:18) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1097x

Povedal Ježiš Petrovi. Peter musel poriadne vypleštiť oči. Aj ostatní možno stíchli, zmeraveli a pozerali raz na Ježiša, raz na Petra. „Vari je Peter satan v ľudskej koži? Alebo je posadnutý diablom?" Nie, Peter nebol posadnutý, to len satan k nám občas prichádza a hovorí... Začiatok ako v lacnom horore, však?

Ježiš nazval diabla „kniežaťom tohto sveta“, či „pánom tohto veku.“ Keď satan pokúšal Ježiša na púšti, ukázal mu, ako čítame v evanjeliu, všetky kráľovstvá zeme a ich bohatstvá a sľúbil, že toto všetko Ježišovi dá, ak Ježiš pred ním padne na zem a bude sa mu klaňať. Sám sa nepriamo predstavil ako „knieža sveta“, ktorému všetko patrí. V skutočnosti satanovo kráľovstvo je duchovné. Slovo „knieža“ je potrebné chápať vo význame latinského slova „princeps“, teda „prvý“. Zlý duch je prvý, kto v sebe nesie mentalitu sveta, odkláňajúceho sa od Boha. Masa tých, ktorí sa nechávajú niesť duchom tohto sveta, formuje akési kráľovstvo v zmysle „mravného“ prostredia, preto Ježiš hovorí o „satanovom kráľovstve“.

Keď v nejakej firme vládne podvod, klamstvo a túžba po zisku za každú cenu, satan môže povedať, že tá firma mu patrí. Ak v nejakej spoločnosti vládne egoizmus a sebectvo do takej miery, že je ochota pre osobný prospech napr. tolerovať zabíjanie nenarodených detí, znamená to, že tá spoločnosť je satanovým kráľovstvom.

Satan sa snaží svoje kráľovstvo ustavične rozširovať. Prichádza k nám v tých, ktorí mu už patria alebo v tých, ktorí sa pre nevedomosť, či chvíľkovú slabosť (čo bol možno prípad Petra), dajú oklamať. A klame, mätie, podvádza, prevracia hodnoty... A to úžasne rafinovane. Keď Peter zaprisahával Ježiša, aby sa vyhol utrpeniu a smrti na kríži, môže sa nám to zdať ako správne a dobré. Ale keby sa Ježiš dal presvedčiť, satan by dosiahol svoje a vykúpenia skrze Kristovu krv by sme sa nedočkali.

Preto treba byť bdelý, pozorný, vnímavý voči klamstvám „otca lži“, ako ho Pán nazval. A ak spozorujeme jeho zámer oklamať nás, čo máme robiť? „Choď mi z cesty, satan!“ Ježiš nám dáva jasný príklad, jasnú lekciu. Pevne stáť na strane pravdy! A ak satanovi v Ježišovom mene prikážeme, musí odísť. Nič iné mu neostáva.

Veríte v Zlo? V osobné Zlo, ktorým je Boží nepriateľ snažiaci sa nás oklamať a zahubiť? Je to jedna z právd našej viery, Božie slovo o ňom zreteľne hovorí. Samozrejme, že ani zďaleka nie všetky klamstvá, omyly a pokušenia pochádzajú od neho. Aspoň nie priamo. Ale hranicu medzi dobrom a zlo, medzi pravdou a klamstvom je potrebné jasne rozlíšiť. Aby sme mohli patriť do kráľovstva života, nie smrti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?