Choď mi z cesty, satan! (Mk 8, 27-33)

Autor: Marek Ondra | 17.2.2011 o 15:58 | (upravené 17.2.2011 o 18:18) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1086x

Povedal Ježiš Petrovi. Peter musel poriadne vypleštiť oči. Aj ostatní možno stíchli, zmeraveli a pozerali raz na Ježiša, raz na Petra. „Vari je Peter satan v ľudskej koži? Alebo je posadnutý diablom?" Nie, Peter nebol posadnutý, to len satan k nám občas prichádza a hovorí... Začiatok ako v lacnom horore, však?

Ježiš nazval diabla „kniežaťom tohto sveta“, či „pánom tohto veku.“ Keď satan pokúšal Ježiša na púšti, ukázal mu, ako čítame v evanjeliu, všetky kráľovstvá zeme a ich bohatstvá a sľúbil, že toto všetko Ježišovi dá, ak Ježiš pred ním padne na zem a bude sa mu klaňať. Sám sa nepriamo predstavil ako „knieža sveta“, ktorému všetko patrí. V skutočnosti satanovo kráľovstvo je duchovné. Slovo „knieža“ je potrebné chápať vo význame latinského slova „princeps“, teda „prvý“. Zlý duch je prvý, kto v sebe nesie mentalitu sveta, odkláňajúceho sa od Boha. Masa tých, ktorí sa nechávajú niesť duchom tohto sveta, formuje akési kráľovstvo v zmysle „mravného“ prostredia, preto Ježiš hovorí o „satanovom kráľovstve“.

Keď v nejakej firme vládne podvod, klamstvo a túžba po zisku za každú cenu, satan môže povedať, že tá firma mu patrí. Ak v nejakej spoločnosti vládne egoizmus a sebectvo do takej miery, že je ochota pre osobný prospech napr. tolerovať zabíjanie nenarodených detí, znamená to, že tá spoločnosť je satanovým kráľovstvom.

Satan sa snaží svoje kráľovstvo ustavične rozširovať. Prichádza k nám v tých, ktorí mu už patria alebo v tých, ktorí sa pre nevedomosť, či chvíľkovú slabosť (čo bol možno prípad Petra), dajú oklamať. A klame, mätie, podvádza, prevracia hodnoty... A to úžasne rafinovane. Keď Peter zaprisahával Ježiša, aby sa vyhol utrpeniu a smrti na kríži, môže sa nám to zdať ako správne a dobré. Ale keby sa Ježiš dal presvedčiť, satan by dosiahol svoje a vykúpenia skrze Kristovu krv by sme sa nedočkali.

Preto treba byť bdelý, pozorný, vnímavý voči klamstvám „otca lži“, ako ho Pán nazval. A ak spozorujeme jeho zámer oklamať nás, čo máme robiť? „Choď mi z cesty, satan!“ Ježiš nám dáva jasný príklad, jasnú lekciu. Pevne stáť na strane pravdy! A ak satanovi v Ježišovom mene prikážeme, musí odísť. Nič iné mu neostáva.

Veríte v Zlo? V osobné Zlo, ktorým je Boží nepriateľ snažiaci sa nás oklamať a zahubiť? Je to jedna z právd našej viery, Božie slovo o ňom zreteľne hovorí. Samozrejme, že ani zďaleka nie všetky klamstvá, omyly a pokušenia pochádzajú od neho. Aspoň nie priamo. Ale hranicu medzi dobrom a zlo, medzi pravdou a klamstvom je potrebné jasne rozlíšiť. Aby sme mohli patriť do kráľovstva života, nie smrti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?