Pravda

Autor: Marek Ondra | 23.3.2013 o 9:48 | (upravené 23.3.2013 o 9:56) Karma článku: 12,67 | Prečítané:  351x

„Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí" (Jn 8, 32). Takto Ježiš ohlásil tú nádhernú zvesť, podľa ktorej pravda evanjelia zachráni, spasí ten náš zúfalý svet, vyslobodí ho a premení ho na Božie kráľovstvo. Evanjelium má tú moc. Tak, že Pravdu odkryje, pomenuje a ohlási. Cirkev má túto pravdu evanjelia chrániť a „hlásať všetkému stvoreniu", ako povedal Ježiš. Včera som čítal rozhovor s Borisom Korónim, bývalým redaktorom Lumenu, ktorý prišiel o prácu, pretože sa postavil proti cenzúre v katolíckom rádiu a chcel otvorene diskutovať o biskupovi Bezákovi. Preto prišiel o prácu, z hodiny na hodinu. On a niektorí ďalší.

Mnohokrát som už premýšľal, kam sa tá vyslobodzujúca a premieňajúca moc evanjelia stratila. Kto tú nádhernú a živú Božiu silu ukryl a kam. Cirkev na Slovensku už dnes nie je určujúcou morálnou silou, vedúcou svet k životu v Pravde. Zo svetla sveta sa akoby stala len jednou z inštitúcií, boriaca sa vlastnými vnútornými intrigami a politikou. Tak, ako každá iná inštitúcia. Dokonale sa integrovala, zaradila sa do spoločnosti až tak, že si dokonca dáva pozor, aby príliš výrazne nevytŕčala. Dokonca ani morálkou, ako sa to ukazuje ani nie tak v samotných problémoch, ako skôr v snahe ich zakrývať a tajiť, nie zodpovedne riešiť. Naučila sa Pravdu hovoriť len útržkovito a sterilne, v pekných kvetnatých príhovoroch na kazateľniciach. Akosi sa jej však nedarí ju naplno hlásať a žiť.

Čo by sa stalo, keby KBS povedala pravdu o skutočnom dôvode odvolaní Bezáka a o všetkom, čo je za tým? Čo by sa stalo, keby nám prezradila, čo chcela dosiahnuť tou totalitistickou cenzúrou v katolíckych médiách? Čo by sa stalo, keby nebrala kňazom ich základné právo verejne ohlasovať, ktoré im dal Ježiš? Čo by sa stalo, keby začala principiálne hovoriť pravdu vo všetkých svojich programových vyhláseniach a na tlačovkách? Asi niečo strašné! Asi by sa zrútila celá tá mašinéria založená na moci a zastrašovaní! Síce by z tých trosiek zažiarilo svetlo pravdy a očisty Cirkvi, ale kto už dnes o to stojí... A tak nechávame pravdu spať ako Krista, vtelené Slovo Pravdy v jeho hrobe, pokrytého dvetisícročným prachom.

Na hrobe zosnulého biskupa Baláža bolo nedávno možno vidieť veniec s výstižným a prorockým nápisom: „Otec biskup, vstávajte, nemá kto brániť pravdu..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Trump zložil prísahu a stal sa 45. prezidentom USA

Polícia vo Washingtone zasiahla proti násilným demonštrantom.

KOMENTÁRE

Ďakujem Obamovi. A teraz nastáva panika

Obama zvládol osem rokov bez škandálu, Trump ich mal už počas kampane.


Už ste čítali?